Vaadates täna oma beebit, tabasin end mõttest, et vanematena õpetame varakult lastele selgeks, kuidas olla viisakas teistega. Õpetame ütlema iga asja peale palun ja aitäh, mitte lüüa, öelda tere ja head aega. Aga kui palju me õpetame lastele seda, et kuidas olla viisakas iseendaga, kuidas kehtestada oma piire, kuidas öelda, mida ma tunnen ja mida ma vajan? Kas me ka päriselt aktsepteerime oma lapsi sellistena nagu nad soovivad olla või surume maha nende jonni ja viha öeldes, et nii pole viisakas? Tihtipeale tundes ise selle juures häbi teiste ees ja oskamatust ise oma tunnetega hakkama saada.
Lapsed õpivad väiksena maailma tunnetama läbi oma vanemate ja keskkonna. Nende meel töötab egotsentriliselt ehk kõik, mis nende ümber toimub, seostatakse iseendaga. Kui ema ja isa karjuvad, siis paratamatult tajub laps, et tema on süüdi. Seega lapsed õpivad käituma nii, et nende vanemad oleks õnnelikud. Kõige suurem rõõm lapsele on välja teenida kiitust ja ühte mõnusat paid. Kas me siis mitte varakult ei õpi selgeks seda, et tehes asju nii nagu teistele meeldib, olen ka mina heas nimekirjas ja sobitun keskkonda? Jätkame seda mustrit paraku ka täiskasvanu elus, kuni põleme läbi, uputame end töösse ja ennast täiesti ära kaotame.
Mis siis on “mina pilt” ? See on kogum, mis on tekkinud lapsena kuuldud ja nähtud mõjututest meie enda kohta ümbritsevast. Tihti peale kanname seda pilti kaasas väga pikka aega enne, kui oskame märgata, et kas ikka kõik need lood, mida endale räägin iseenda kohta on ikka minu lood või on need teiste arvamustel kujunenud lood minu kohta. Kes sa siis päriselt oled ja olla tahaksid? Me kõik sünnime puhta lehena, seega jõudes täiskasvanu ikka, olles teadlik lapsepõlvest ümbritsetud mustritest ja uskumustest, saame luua endale oma soovitud mina pildi just sellisena, mis meid toetab ja tiivustab. Jah, sul on võimalus kirjutada ümber oma lugu ja valida hoopis uued rollid, uued mustrid ja harjumused. Miks me ei julge elada oma reeglite järgi, miks me ei julge end kehtestada või miks hoiame 10 küünega kinni uskumustest ja mustritest, mis meid kahjustavad?
Kui me kunagi sündisime puhtana, siis on võimalik see puhas teemant ka enda seest taas üles leida ja ta särama lüüa, sest nüüd oled sa täiskasvanu ja võid, oskad ja saad seda endale lubada! Paraku kõige suurem vangla, kus inimene saab elada on vangla, mis me ise endale oleme loonud. Seega on ka sinul endal olemas see võti, avada värav ja avastada maailma hoopis uue külje alt. Tule polüteraapiasse ja avasta tehnikad, mis aitavad sul lähemale iseendale!
Võta vastutus ja loo oma lugu!