Kuulasin üks päeva Mis mõttes? podcasti teemal “Huumor ja vaimne tervis.” See, et nali ja naer on kasulik inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele teame me ju kõik. Nüüd on teaduslikult uuritud ka seda, et positiivsemad inimesed elavad ligi 7 aastat kauem. Antud uuring viidi läbi kloostrites, et tagada ühtne keskkond uuritavate seas. Kloostrisse tulekul kirjutasid inimesed oma senisele elule hüvastijätu kirja, milles siis uuriti inimeste sõnakasutust, negatiivsete ja positiivsete sõnade esinemist ja üldse üldist kirjastiili. Kuna uuring oli väga pikk, siis saadigi infot, et need, kes olid vaadanud oma elu läbi positiivsete nootide, elasid ka teistest kauem.

Sõnal on suur jõud! Kui palju Sina oma elus jälgid oma sõnakasutust? Sõna mõjutab meie seisundit ja seisund loob mõtted, valikud, tegutsemise ning tulemuse.

Kui sa loed neid sõnapaare, mis tunne Sul tekib? Ma pean, mul tuleb, olen sunnitud, on vaja, olen kohustatud. Tekib tunne, et midagi tuleb justkui vastumeelselt lihtsalt ära teha, seega tulemus ja enesetunne selle juures on pigem raske.

Kui sa loed neid sõnapaare, mis tunne Sul tekib?  Ma võin, ma saan, ma oskan, ma suudan, ma soovin, mul on võimalus. Kohe tekib selline väestamise tunne, et mul on justkui valik ja selleks, et mu elu oleks tore, ma lähen ja teen. Puudub vastupanu asjale, kui ma tean, et mul on võimalus seda teha.

Milline on sinu keelekasutus ja sõnavara? Kutsun sind üles jälgima oma sõnavara ja tegema näiteks nädala jooksul märkmeid, et kas kasutad pigem raskeid või kergeid sõnu. Kui oled saanud mingi pildi ette, siis proovi teadlikult mõned päevad kasutada ainult positiivse alatooniga sõnu ka asjade juures, mida on vaja lihtsalt ära teha. Naerujoogas on ütlemine „FAKE IT, TILL YOU MAKE IT,“ sest meie keha ei tee vahet, kas me naerame päriselt või mängult, aga kõik head protsessid hakkavad ikkagi tööle. Usun, et sama on ka positiivse keelekasutusega, alguses raske, ebamugav võib olla ka võlts, aga see tunne, mis alateadlikult kehas tekib salvestub ikkagi ja hakkab sulle looma juba varsti paremat olemist. Kas Sa pead tööl käima või sa tegelikult tahad ja sul on võimalus seda teha?

Läbi positiivse sõnakasutuse loome endale kergema seisundi ja see annab jõudu vaadata asju hoopis teise nurga alt. Meie keha ja aju ei lähe blokeeringusse ja me näeme senistes rasketes olukordades hoopis uusi vaatenurki. Ja läbi selle tuleb ilmselgelt ka nali, naer ja naeratamine lihtsamalt. Õnnelik inimene teab oma vastutust oma elu eest. Nii nagu ütleb ka vanasõna, et iga mees on ise oma õnne sepp!

Kas ma pean igal hommikul ärkama või mul on võimalus iga hommik alustada seda imelist elu jälle uuelt lehelt ja uute võimalustega. Valik on ju alati Sinu!